unsgab
Co to znaczy opieka nad osobą starszą - Wersja do druku

+- unsgab (http://unsgab.org)
+-- Dział: Domy starości i pomocy społecznej (http://unsgab.org/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Opieka nad osobami starszymi (http://unsgab.org/forumdisplay.php?fid=33)
+--- Wątek: Co to znaczy opieka nad osobą starszą (/showthread.php?tid=136)Co to znaczy opieka nad osobą starszą - staruszka_bez_wózka - 12-14-2016

Witajcie drodzy forumowicze i forumowiczki. Jako osoba w podeszłym wieku chciałam podzielić się z wami moimi spostrzeżeniami na temat opieki na osobami starszymi.

Przede wszystkim trapi mnie to, że wciąż wiele osób postrzega opiekę jedynie w kategoriach cielesnych, a nie psychicznych. Zatrudnia się opiekunki, które karmią jak trzeba, myją jak trzeba, pomagają w zakupach i obowiązkach domowych i co tam jeszcze, ale kompletnie zaniedbują potrzebę rozmowy i bliskości starszych osób. Samotność to pierwszy krok do depresji, demencji i starczego uwiądu. Pamiętajcie o codziennej rozmowie ze starszymi osobami, które macie pod swoją opieką.

Drugą rzeczy, na która zwróciłam uwagę jest to że starsze osoby postrzegane są w związku z brakiem sprawności fizycznej jako ułomne również pod względem inteligencji. Może i potrzebujemy więcej czasu na skojarzenie niektórych faktów, ale to jeszcze nie powód żeby traktować nas jak dzieci, w dodatku upośledzone. Dajcie czas staruszkom na zastanowienie się i odpowiedź, nie gońcie tak strasznie. Wiedzcie, że my zauważamy lekceważenie, drwinę a często również wyraźną niechęć. Tyczy się to zarówno opiekunek wszelkiej maści, pielęgniarek, lekarzy, jak i naszych własnych dzieci i wnucząt.


To mój mały prywatny apel - nie lekceważcie starszych osób - oni mogą wam powiedzieć więcej mądrych rzeczy niż się spodziewacie!


RE: Co to znaczy opieka nad osobą starszą - bandi_2 - 12-15-2016

Staruszko jestem na tym forum od niedawna, ale już jestem Twoim fanem.

Zastanawiam się tylko czy to opiekunka powinna zapewniać bliskość i rozmowę czy może jednak rodzina?


RE: Co to znaczy opieka nad osobą starszą - cukrzyca_jest_zla - 12-22-2016

No wiadomo chyba, że najlepsza byłaby rodzina, ale weź pod uwagę że nie każdy ją ma. Niektórzy mogą mieszkać w oddaleniu - to teraz często, dzieci emigrują do UK a starsi rodzice widzą się z nimi jedynie na święta. Tym bardziej jako społeczeństwo powinniśmy zwracać uwagę na osoby w podeszłym wieku.